2000 Tomorrow's Champions
When: March 15-18, 2000
Where: Kelowna, British Columbia
Pre-Novice Men | |||||
Final Results | Section | Pts | SP | FS | |
1. David Shepherd 2. Daniel Miller 3. Jonathan Savaria 4. Tyler Bidnyk 5. Daniel Leclaire 6. Craig Lee 7. Samuel Tetreault 8. Jonathan Gugulyn 9. Brandon Boxberger 10.Nick Alexander 11.Sergio Viglione 12.Eric Radford 13.Charlie Moir 14.Andrew MacDonald 15.Kyle Steudle 16.Brennan Martin |
QC WO QC BC QC SK QC SK CO BC QC NO WO NS NO EO |
2.5 2.5 4.0 7.5 8.5 9.0 9.5 12.0 14.0 14.5 16.5 19.5 20.0 20.0 22.0 22.0 |
3 1 2 5 9 4 7 6 8 13 11 15 14 10 16 12 |
1 2 3 5 4 7 6 9 10 8 11 12 13 15 14 16 | |
Pre-Novice Ladies | |||||
Final Results | Section | Pts | SP | FS | |
1. Cynthia Phaneuf 2. Monica Boucher 3. Stephanie Tremblay 4. Kathy Landry 5. Amanda Billings 6. Ashley Jacobs 7. Oksana Pyzik 8. Isabelle Jutras 9. Tamara Palaniuk 10.Emmanuelle Campolieti 11.Shannon Light 12.Erin Scherrer 13.Lindsay Hunt 14.Dominique Ouellet-Gagnon 15.Kristine Gardner 16.Michele Chouinard |
QC AB QC QC AB BC NO QC MB QC BC WO WO QC NB QC |
1.5 3.0 4.5 7.0 9.5 9.5 10.0 11.5 13.5 14.0 15.0 18.5 21.0 21.5 22.0 22.0 |
1 2 3 6 9 5 4 11 7 10 8 13 16 15 14 12 |
1 2 3 4 5 7 8 6 10 9 11 12 13 14 15 16 | |
Pre-Novice Pairs | |||||
Final Results | Section | Pts | SP | FS | |
1. Kaylee Sawkins & Ryan Arnold 2. Lindsay Carruthers & John Gordon Mattatall 3. Katie VanBuuren & Jason Goldsmith 4. Sharay Taneda & Brant Abbott 5. Kayleen O'Brien & Adam Jones 6. Michelle Cronin & Brian Shales 7. Claire Daugulis & Brad McDonald 8. Vanessa Purkiss & Christopher Richardson 9. Ashley Greenhalgh & Jordan Frenette 10.Aimee Collier & Matthew Lawlor 11.Krista Ricciatti & Shawn Verasammy 12.Jessica Barrow & Joseph Baker 13.Samantha Barber & Ryan Dias 14.Kim Lussier-Nivischiuk & Sergio Viglione 15.Shawna Patterson & Dallas Wilson |
NO NS BC BC BC CO WO WO CO NF WO EO CO QC BC |
1.5 3.5 4.0 7.0 8.5 9.0 11.5 12.0 12.5 15.0 15.5 18.5 19.5 19.5 22.0 |
1 3 2 4 9 6 7 10 5 8 13 11 15 11 14 |
1 2 3 5 4 6 8 7 10 11 9 13 12 14 15 | |
Pre-Novice Dance | |||||
Final Results | Section | Pts | CD1 | CD2 | RD |
1. Danielle Steeves & Michael Coreno 2. Sabrina Granata & Bradley Yaeger 3. Siobahn Karam & Joshua McGrath 4. Ashley Fjelheim & Eric Neumann-Aubichon 5. Jennyfer Montbleau & William Krempa 6. Bronwyn Williams & Kyle Brohman 7. Genevieve Allaire & Nicolas Trudel 8. Christine Fournaise & Marc-Andre Isabelle 9. Shannon Morrison & Adam Morrison 10.Kristina Da Silva & Evan Gillies 11.Kristen Gogol & David Wilkie 12.Ashley de Jong & Matthew Cassidy 13.Kimberley Milne & Sean McIntyre 14.Mallory Cluff & Duncan Ris 15.Lianne Joseph & Curtis Bagan 16.Laura Ann Farrell & Adam Pike |
WO EO EO NO QC WO QC QC NF CO AB WO AB BC BC NF |
2.0 6.0 7.5 10.0 10.0 10.5 11.5 17.5 18.0 19.0 20.0 25.0 26.5 28.5 29.0 31.0 |
1 6 3 7 4 8 2 5 10 9 11 12 15 14 13 16 |
1 2 6 3 4 5 7 8 10 9 11 12 14 15 13 16 |
1 2 3 5 6 4 7 11 8 10 9 13 12 14 16 15 |
Juvenile Men | |||||
Final Results | Section | Pts | FS | ||
1. Matt McEwan 2. Ehren Jaleel 3. Colin Ratushniak 4. Conwell Reynolds 5. Robert Babchishin 6. Jean-Michel Roux 7. Adam Lewandowski 8. Jean-Philippe Miller 9. Bradley Price 10.Matthew Lawlor 11.Joshua Silverman 12.Tyler Bernard 13.Evan Wheatley |
BC AB MB WO SK QC EO QC NB NF CO PEI NO |
1.0 2.0 3.0 4.0 5.0 6.0 7.0 8.0 9.0 10.0 11.0 12.0 13.0 |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 | ||
Juvenile Ladies | |||||
Final Results | Section | Pts | FS | ||
1. Stephanie Zhang 2. Allison Noseworthy 3. Amanda Juteau 4. Natasha Wong 5. Signe Ronka 6. Sarah Jourdain 7. Ashley Ryer 8. Marianne Laporte 9. Caitlin Latosinszky 10.Renee Petrie 11.Zennovia Belak 12.Chloe Chenier 13.Carrie MacKay 14.Lizann Garbutt |
AB NF QC BC CO QC NS NO WO NB SK EO PEI MB |
1.0 2.0 3.0 4.0 5.0 6.0 7.0 8.0 9.0 10.0 11.0 12.0 13.0 14.0 |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 | ||
Juvenile Pairs | |||||
Final Results | Section | Pts | FS | ||
1. Jessie McNeil & Bryce Davison 2. Bryn Nyeste & Stewart Woodman 3. Neeta Singh & Devinder Singh 4. Catherine Miller & Jean-Philippe Miller 5. Erica Risseeuw & Kyle Johnson 6. Katherine Velez & Michael Mosley 7. Rebecca DesRoches & Jonathan Landry 8. Veronique Tremblay & Jean-Denis Langevin |
WO BC MB QC AB CO EO QC |
1.0 2.0 3.0 4.0 5.0 6.0 7.0 8.0 |
1 2 3 4 5 6 7 8 | ||
Juvenile Dance | |||||
Final Results | Section | Pts | CD1 | CD2 | DV |
1. Tessa Virtue & Scott Moir 2. Reta Casey & Bryan Benzel 3. Ariane Tetreault & Dominique Dupuis 4. Amber Fraser & Leo Wells 5. Amanda Luna & Rene-Michel Savard 6. Jamie Stuckless & Andrew Wiseman 7. Jessica Pangracs & Steven Hruska 8. Katie Wadden & Christopher Walsh 9. Jillian Hunter & James Buxton 10.Sarah Woolgar & Nicholas Janota |
WO BC QC CO QC EO SK NF MB AB |
2.0 5.5 6.5 7.5 8.5 13.5 14.0 14.5 18.0 20.0 |
1 5 2 4 3 7 6 8 9 10 |
1 2 5 3 4 8 6 7 9 10 |
1 2 3 4 5 6 8 7 9 10 |