1999 Skate Slovenia - Junior Grand Prix Event #5
When: October 21-24, 1999
Where: Bled, Slovenia
Junior Men | |||||
Final Results | Nation | Pts | SP | FS | |
1. Stefan Lindemann 2. Ben Miller 3. Denis Balandin 4. Jeffrey Buttle 5. Gregor Urbas 6. Nicholas Young 7. Nicolas Beaudelin 8. Alexander Goncharov 9. Andrej Kiforenko 10.Karel Zelenka 11.James Black 12.Julien Kaufmann 13.Brad Griffles 14.Tero Hamalainen 15.Daniel Wandersleb 16.Balint Miklos 17.Janez Spoljar 18.Karlo Pozgajcic 19.Michal Matloch 20.Piotr Zawadowski 21.Ivan Kincik 22.Ales Zunko 23.Mauricio Medellin 24.Panagiotis Zoidis |
GER USA RUS CAN SLO CAN FRA RUS UKR ITA GBR FRA USA FIN GER ROM SLO CRO CZE POL SVK SLO MEX GRE |
1.5 3.5 4.0 7.5 9.0 9.0 11.5 12.0 13.0 16.0 17.5 18.0 18.5 19.5 20.5 23.0 26.5 27.0 29.0 29.5 31.5 32.5 34.0 36.0 |
1 3 2 5 10 6 9 8 4 14 15 12 11 7 13 16 19 18 20 17 23 21 22 24 |
1 2 3 5 4 6 7 8 11 9 10 12 13 16 14 15 17 18 19 21 20 22 23 24 | |
Junior Ladies | |||||
Final Results | Nation | Pts | SP | FS | |
1. Irina Tkatchuk 2. Tamara Dorofejev 3. Galina Maniachenko 4. Elina Kettunen 5. Deanna Stellato 6. Natalia Rizhiova 7. Elizabeth Kwon 8. Zoya Douchine 9. Chisato Shiina 10.Magdalena Leski 11.Jennifer Holmes 12.Marie Laurier 13.Karen Venhuizen 14.Sun-Bin Lee 15.Diana Janostakova 16.Geraldine Zulini 17.Katharina Wichert 18.Lucie Krausova 19.Anja Beslic 20.Roxana Luca 21.Katjusa Radinovic 22.Ines Pavlenkovic 23.Alenka Zidar 24.Marcela Rodriguez 25.Alibel Alegre 26.Katalin Szakal 27.Konstantina Livanou |
RUS HUN UKR FIN USA RUS USA GER JPN POL GBR CAN NED KOR SVK FRA GER CZE SLO ROM SLO CRO SLO MEX ESP HUN GRE |
1.5 4.5 6.0 6.5 9.0 9.0 10.0 10.0 13.5 14.5 16.0 20.5 20.5 21.0 23.5 23.5 25.5 26.0 27.0 28.5 31.0 31.5 35.0 35.5 37.5 38.5 40.0 |
1 5 4 3 12 2 8 6 7 11 10 17 13 16 17 15 9 14 20 21 22 19 24 23 27 25 26 |
1 2 4 5 3 8 6 7 10 9 11 12 14 13 15 16 21 19 17 18 20 22 23 24 24 26 27 | |
Junior Pairs | |||||
Final Results | Nation | Pts | SP | FS | |
1. Julia Shapiro & Alexey Sokolov 2. Aljona Savchenko & Stanislav Morozov 3. Victoria Shliakhova & Griorgy Petrovsky 4. Diana Riskova & Vladimir Futas 5. Anne Powers & Jamie Campbell 6. Terese Anselmi & Michael Adler 7. Emily Morgan & Justin Cogley |
RUS UKR RUS SVK CAN USA USA |
1.5 3.0 4.5 7.0 7.5 9.0 9.5 |
1 2 3 4 7 6 5 |
1 2 3 5 4 6 7 | |
Junior Dance | |||||
Final Results | Nation | Pts | CD | OD | FD |
1. Elena Khaliavina & Maxim Shabalin 2. Caroline Truong & Sylvain Longchambon 3. Flavia Ottaviani & Massimo Scali 4. Christina Beier & William Beier 5. Anastasia Belova & Illia Isaev 6. Victoria Polzykina & Alexander Shakalov 7. Ekaterina Madej & Dimitri Matsyuk 8. Christie Moxley & Tom Gaasbeck 9. Lydia Manon & Chris Obzansky 10.Dominika Polakowska & Marcin Trebacki 11.Phillipa Towler-Green & Robert Burgerman 12.Sheri Moir & Danny Moir 13.Marina Galic & Denis Beznar 14.Paulina Urban & Lukasz Jozwiak 15.Andrea Major & Viktor Ebner |
RUS FRA ITA GER RUS UKR UKR USA USA POL GBR CAN BIH POL HUN |
2.0 4.6 5.4 9.0 9.0 12.4 14.8 15.8 17.0 20.0 22.4 23.6 26.0 28.4 29.6 |
1 2 3 5 4 7 9 6 8 10 12 11 13 15 14 |
1 3 2 5 4 6 7 9 8 10 11 12 13 14 15 |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 |