1999 Bank of Montreal Tomorrow's Champions
When: March 18-20, 1999
Where: Fredricton, New Brunswick
Pre-Novice Men | |||||
Final Results | Section | Pts | SP | FS | |
1. Aidan Sanderson 2. Cedric Demers 3. Timothy Runge 4. Jordan Wenzel 5. David Reshef 6. Kevin Woytas 7. Cadfan Edwards 8. Christopher Gibbon 9. Frederic Allain 10.Robert Mccloy 11.Justin Del Bel Belluz 12.Nicholas Onischuk 13.Daniel Leclaire 14.Jesse Fidelack 15.Neal Thorne 16.Julien Mercier |
BC QC QC SK CO BC MB EO NB WO WO MB QC SK NF QC |
1.5 4.0 4.5 7.5 9.0 9.5 10.0 10.5 12.5 16.0 18.0 18.5 20.0 20.0 21.0 21.5 |
1 2 5 7 6 9 4 3 11 8 16 15 14 12 10 13 |
1 3 2 4 6 5 8 9 7 12 10 11 13 14 16 15 | |
Pre-Novice Ladies | |||||
Final Results | Section | Pts | SP | FS | |
1. Marie-Lise Gaudet 2. Megan Smith 3. Meaghan Mcgibbon 4. Mira Leung 5. Virginia Toombs 6. Myriam Portelance 7. Michele Chouinard 8. Ashton Tessier 9. Amber Gehring 10.Annie Laurie 11.Tamara Palaniuk 12.Leah Mae Morala 13.Andrea Buzinski 14.Myriam Chiasson 15.Lauren Wilson 16.Ashley Soldera |
QC NS NB BC NO QC QC EO BC BC MB WO AB QC WO CO |
2.5 3.5 6.0 6.5 8.0 8.0 10.0 11.5 16.0 16.0 16.5 17.5 19.0 20.5 21.0 21.5 |
3 1 8 5 6 4 2 9 16 10 13 7 14 15 12 11 |
1 3 2 4 5 6 9 7 8 11 10 14 12 13 15 16 | |
Pre-Novice Pairs | |||||
Final Results | Section | Pts | SP | FS | |
1. Josee-Lise Courchesne & Simon Cantin 2. Brittany Greenslade & Brandon Baker 3. Cathy Harvey & Jean-Marc Babin 4. Stacey Hooper & Karl Fort 5. Vanessa Purkiss & Chris Richardson 6. Taylor Macintosh & Ryan Arnold 7. Kristen Poohkay & Christopher Davies 8. Brittany Wold & Adam Jones 9. Alyshia Fox & Lee Harris 10.Ashley Dyck & Partick Enns 11.Ashley Greenhalgh & Jordan Frenette 12.Jenna Bowcott & Jim Ellison 13.Janine Belec & Brian Shales 14.Lindsay Carruthers & Adam Keith R. Allison Noseworthy & Neal Thorne |
QC BC QC BC WO NO AB BC WO MB CO EO CO NS NF |
1.5 3.5 4.0 6.0 7.5 10.0 11.0 12.0 12.5 14.5 16.5 18.0 20.0 21.5 |
1 3 2 4 5 8 6 10 7 9 11 12 14 15 13 |
1 2 3 4 5 6 8 7 9 10 11 12 13 14 | |
Pre-Novice Dance | |||||
Final Results | Section | Pts | C1P | C2 | RD |
1. Melina Todaro & Philippe Lavallee 2. Genevieve Morin & Jean-Phillipe Mathieu 3. Alexandra Nino & Andrew Poje 4. Krista Kirkland & Ryan Sutherland 5. Marilyn Laferriere & Kevin Bisson 6. Stephanie Puzio & Adam Puzio 7. Magali Charpentier & Jean-Sebastien Blais 8. Siobhan Karam & Joshua Mcgrath 9. Melissa Hill & Jamie Britton 10.Bronwyn Williams & Kyle Brohman 11.Nicole Jasinski & Erik Kernel 12.Lindsay Hillier & Nicholas Gibbs 13.Sheridan Hinnegan & Paul Bauer 14.Rebecca Pousette & Aaron Wall 15.Lindsay Grevers & Andrew Plester 16.Ashley Hawkes & Justin St. Cyr |
QC QC WO NF QC EO QC EO SK WO BC NF WO BC WO AB |
4.0 5.0 8.0 8.5 10.5 10.5 14.5 15.0 17.0 19.5 21.5 23.0 27.0 27.5 28.5 30.5 |
4 2 1 6 8 3 5 11 9 7 10 16 12 13 15 14 |
2 4 1 5 3 6 8 11 7 12 9 10 14 16 12 15 |
1 2 7 3 5 6 8 4 9 10 12 10 14 13 15 16 |
Juvenile Men | |||||
Final Results | Section | Pts | FS | ||
1. Bryce Davison 2. Jonathon Gugulyn 3. Mark Moszkiewicz 4. Dany Martineau 5. Simon Cote 6. Shawn Fequet 7. Wesley Stephenson 8. Jesse Smith 9. Aaron Vaithilingam 10.Christopher Tesseyman 11.Joey Russell 12.Jonathon Stackhouse 13.Tyler Bernard 14.Derek Macpherson |
WO SK MB QC QC NS CO AB NO EO NF BC PE NB |
1.0 2.0 3.0 4.0 5.0 6.0 7.0 8.0 9.0 10.0 11.0 12.0 13.0 14.0 |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 | ||
Juvenile Ladies | |||||
Final Results | Section | Pts | FS | ||
1. Cynthia Phaneuf 2. Erin Scherrer 3. Tara Danyluk 4. Isabelle Jutras 5. Erika Jade Waller 6. Jennifer-Ashley Scott 7. Tanya Vermeer 8. Vanessa Ho 9. Heather Michie 10.Kari Lea Korol 11.Krista Greene 11. Rebekah Ames 13.Renee Petrie 14.Carrie Mackay |
QC WO AB QC NS EO BC CO MB SK NF NO NB PE |
1.0 2.0 3.0 4.0 5.0 6.0 7.0 8.0 9.0 10.0 11.0 11.0 13.0 14.0 |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 11 13 14 | ||
Juvenile Pairs | |||||
Final Results | Section | Pts | FS | ||
1. Krista Ricciatti & Shawn Verasammy 2. Katie Vanbuuren & Jason Goldsmith 3. Kim Lussier-Nivischiuk & Sergio Viglione 4. Aimee Collier & Matthew Lawlor 5. Stephanie Cousins & Brian Champion 6. Rebecca Desroches & Johnathan Landry 7. Michelle Cronin & Michael Berneche 8. Annick Boudreau & Mathieu Bolduc |
WO BC QC NF MB EO CO QC |
1.0 2.0 3.0 4.0 5.0 6.0 7.0 8.0 |
1 2 3 4 5 6 7 8 | ||
Juvenile Dance | |||||
Final Results | Section | Pts | C1 | C2 | VD |
1. Danielle Steeves & Michael Coreno 2. Shannon Morrison & Adam Morrison 3. Veronique Depelteau & Yannick Long-Dupont 4. Christine Fournaise & Marc-Andre Isabelle 5. Kallie Canada & Andrew Trigg 6. Sabrina Granata & Bradley Yaeger 7. Jodi Lloyd & Klay Nichol 8. Coral Fraser & Peter Weinrauch 9. Christine Walker & Cody Hay 10.Jenna Kulovany & Steven Hruska |
WO NF QC QC BC EO MB CO AB SK |
3.0 3.5 6.5 7.0 12.0 12.0 14.5 14.5 17.0 20.0 |
3 1 2 4 8 5 9 6 7 10 |
1 2 3 4 6 5 8 7 9 10 |
1 2 4 3 5 7 6 8 9 10 |