NHK Trophy
When: December 2-6, 1998
Where: Sapporo, Japan
Senior Men Senior Ladies
1. Evgeny Plushenko RUS
2. Takeshi Honda JPN
3. Li Chengjiang CHN
4. Andrejs Vlascenko GER
5. Evgeny Pliuta UKR
6. Emanuel Sandhu CAN
7. Stanick Jeannette FRA
8. Roman Skorniakov UZB
9. Yamato Tamura JPN
10.Derrick Delmore USA
(field of 12)
1. Tatyana Malinina UZB
2. Irina Slutskaya RUS
3. Fumie Suguri JPN
4. Elena Liashenko UKR
5. Vanessa Gusmeroli FRA
6. Yulia Vorobieva AZE
7. Eva-Maria Fitze GER
8. Shizuka Arakawa JPN
9. Hanae Yokoya JPN
10.Keyla Ohs CAN
withdrew: Angela Nikodinov USA
(field of 11)
Senior Pairs Senior Dance
1. Berezhnaya/Sikharulidze RUS
2. Shen/Zhao CHN
3. Sale/Pelletier CAN
4. Hartsell/Hartsell USA
5. Petrova/Tikhonov RUS
6. Khalturina/Kroukov KAZ
withdrew: Micallef/Marcotte CAN
1. Anissina/Peizerat FRA
2. Lobacheva/Averbukh RUS
3. Drobiazko/Vanagas LIT
4. Winkler/Lohse GER
5. Navka/Kostomarov RUS
6. Wing/Lowe CAN
7. Chalom/Gates USA
8. Clements/Shortland GBR
9. Arikawa/Miyamoto JPN
10.Watanabe/Kido JPN

Cup of Russia
When: November 26-28, 1998
Where: Moscow, Russia
Senior Men Senior Ladies
1. Alexei Urmanov RUS
2. Evgeny Plushenko RUS
3. Alexander Abt RUS
4. Ivan Dinev BUL
5. Szabolcs Vidrai HUN
6. Evgeny Pliuta UKR
7. Seiichi Suzuki JPN
8. Jeff Langdon CAN
9. Michael Tyllesen DEN
10.Markus Leminen FIN
(field of 12)
1. Elena Sokolova RUS
2. Julia Soldatova RUS
3. Irina Slutskaya RUS
4. Yuka Kamazava JPN
5. Laetitia Hubert FRA
6. Anna Rechnio POL
7. Veronika Dytrtova CZE
8. Amber Corwin USA
9. Angela Derochie CAN
10.Julia Lavrenchuk UKR
(field of 12)
Senior Pairs Senior Dance
1. Berezhnaya/Sikharulidze RUS
2. Shen/Zhao CHN
3. Ina/Zimmerman USA
4. Zagorska/Siudek POL
5. Eltsova/Bushkov RUS
6. Totmjanina/Marinin RUS
7. Micallef/Marcotte CAN
8. Allebach/Evers USA
1. Krylova/Ovsiannikov RUS
2. Lobacheva/Averbukh RUS
3. Navka/Kostomarov RUS
4. Nowak/Kolasinski POL
5. Lang/Tchernyshev USA
6. Lefebvre/Brunet CAN
7. Deniaud/Jaffredo FRA
8. Rauer/Rauer GER
9. Fuhring/Ellinger AUT
10.Barany/Rosnik HUN

World Junior Championships
When: November 22-29, 1998
Where: Zagreb, Croatia
Junior Men Junior Ladies
1. Ilia Klimkin RUS
2. Vincent Restencourt FRA
3. Yosuke Takeuchi JPN
4. Matthew Savoie USA
5. Vakhtang Murvanidze GEO
6. Soshi Tanaka JPN
7. Xiaodang Ma CHN
8. Fedor Andreev CAN
9. Xiaoou Hu CHN
10. Ryan Bradley USA
11.Daniel Bellemare CAN
(field of 42)
1. Daria Timochenko RUS
2. Sarah Hughes USA
3. Viktoria Volchkova RUS
4. Irina Nikolaeva RUS
5. Sabina Wojtala POL
6. Camie Doyle USA
7. Susan Ng USA
8. Caroline Gulke GER
9. Julia Sebestyen HUN
10.Sarah Meier SUI
20.Marie Laurier CAN
(field of 43)
Junior Pairs Junior Dance
1. Obertas/Palamarchuk UKR
2. Handy/Binnebose USA
3. Maxiuta/Zhovnirsky RUS
4. Stiegler/Stiegler USA
5. Brozovich/Nimenko RUS
6. Nikolaeva/Sokolov RUS
7. Lariviere/Faustino CAN
8. Pang/Tong CHN
9. Filonenko/Marchenko UKR
10.Shklover/Mintals EST
15.Butchart/Petersen CAN
(field of 23)
1. Silverstein/Pekarek USA
2. Faiella/Milo ITa
3. Romaniuta/Baranstev RUS
4. Kobaladze/Voiko UKR
5. Kurkudym/Kocherzhenko UKR
6. Golovina/Egorov RUS
7. Ottaviani/Scali ITA
8. Kauc/Bernadowski POL
9. Gebora/Visontai HUN
10.Gregory/Shuford USA
14.Currie/Smith CAN
(field of 30)

Trophee Lalique
When: November 20-22, 1998
Where: Paris, France
Senior Men Senior Ladies
1. Alexei Yagudin RUS
2. Michael Weiss USA
3. Emanuel Sandhu CAN
4. Dmitri Dmitrenko UKR
5. Laurent Tobel FRA
6. Andrejs Vlascenko GER
7. Roman Skornyakov UZB
8. Sven Meyer GER
9. Thierry Cerez FRA
10.Makoto Okazaki JPN
10.Angelo Dolfini ITA
1. Maria Butyrskaya RUS
2. Nicole Bobek USA
3. Vanessa Gusmeroli FRA
4. Elena Liashenko UKR
5. Laetitia Hubert FRA
6. Diana Poth HUN
7. Mojca Kopac SLO
8. Andrea Diewald GER
9. Tara Ferguson CAN
Senior Pairs Senior Dance
1. Abitbol/Bernadis FRA
2. Ina/Zimmerman USA
3. Eltsova/Bushkov RUS
4. Sargeant/Wirtz CAN
5. Totmjanina/Marinin RUS
6. Saurette/Fecteau CAN
7. Bestandigova/Bestandig SVK
1. Anissina/Piezerat FRA
2. Fusar-Poli/Margagliio ITA
3. Drobiazko/Vanagas LIT
4. Semenovich/Fedorov RUS
5. Chait/Sakhnovsky ISR
6.Dubreuil/Lauzon CAN
7. Delobel/Schoenfelder FRA
8. Hugentobler/Hugentobler SUI
9. Sauri/Chapuis FRA
10.Koegel/Fediukov USA

Sparkassen Cup On Ice
When: November 12-15, 1998
Where: Gelsenkirchen, Germany
Senior Men Senior Ladies
1. Alexei Yagudin RUS
2. Alexander Abt RUS
3. Andrejs Vlascenko GER
4. Noaki Shigematsu JPN
5. Thierry Cerez FRA
6. Jean-Francois Hebert CAN
7. Sven Meyer GER
8. Robert Grzegorczyk POL
9. Patrick Schmit LUX
10.Jeff Langdon CAN
(field of 11)
1. Elena Sokolova RUS
2. Yulia Lavrenchuk UKR
3. Maria Butyrskaya RUS
4. Anna Rechnio POL
5. Jennifer Robinson CAN
6. Brittney McConn USA
7. Hanae Yokoya JPN
8. Eva-Maria Fitze GER
9. Franziska Guenther GER
Senior Pairs Senior Dance
1. Petrova/Tikhonov RUS
2. Schwarz/Mueller GER
3. Stiegler/Stiegler USA
4. Berankova/Dlabola CZE
5. Saurette/Fecteau CAN
6. Kautz/Jeschke GER
1. Krylova/Ovsyannikov RUS
2. Bourne/Kraatz CAN
3. Winkler/Lohse GER
4. Grushina/Goncharov UKR
5. Chait/Sakhnovsky ISR
6. Denkova/Staviyski BUL
7. Sharutenko/Naumkin RUS
8. Dubreuil/Lauzon CAN
9. Deniaud/Jaffredo FRA
10.Rauer/Rauer GER

Piruetten
When: November 12-15, 1998
Where: Hamar, Norway
Senior Men Senior Ladies
1. Michael Tyllesen DEN
2. Michael Amentas AUS
3. Aleksei Kozlov EST
4. Silvio Smalun GER
5. Florian Gerlach GER
6. Tero Hamalainen FIN
7. Miguel Alegre SPN
8. Michael Horrmann GER
9. Pasi Honkanen FIN
10.Ricky Cockerill NZL
(field of 11)
1. Joanne Carter AUS
2. Annukka Laukkanen FIN
3. Annie Bazinet CAN
4. Pia Airaksinen FIN
5. Olga Vassilieva EST
6. Mija Martitinen FIN
7. Nicole Skoda SWI
8. Klara Bramfeldt SWE
9. Christina Fiedel GER
10.Marion Krijgsman NED
(field of 17)

Skate Canada
When: November 5-8, 1998
Where: Kamloops, BC, Canada
Senior Men Senior Ladies
1. Evgeny Plushenko RUS
2. Elvis Stojko CAN
3. Szabolcs Vidrai HUN
4. Ivan Dinev BUL
5. Takeshi Honda JPN
6. Evgeny Pliuta UKR
7. Jayson Denommee CAN
8. Jeff Langdon CAN
9. Michael Hopfes GER
10.Markus Leminen FIN
(field of 11)
1. Elena Liashenko UKR
2. Fumie Suguri JPN
3. Irina Slutskaya RUS
4. Laetitia Hubert FRA
5. Amber Corwin USA
6. Alisa Drei FIN
7. Diana Poth HUN
8. Yulia Vorobieva AZE
9. Zuzana Paurova SVK
10.Keyla Ohs CAN
(field of 11)
Senior Pairs Senior Dance
1. Shen/Zhao CHN
2. Petrova/Tikhonov RUS
3. Sale/Pelletier CAN
4. Sargeant/Wirtz CAN
5. Savard-Gagnon/Bradet CAN
6. Berankova/Dlabola CZE
7. Allebach/Evers USA
8. Pouliaschenko/Seabrook GBR
1. Bourne/Kraatz CAN
2. Drobiazko/Vanagas LTU
3. Nowak/Kolasinski POL
4. Grushina/Goncharov UKR
5. Denkova/Staviyski BUL
6. Sharutenko/Naumkin RUS
7. Delobel/Schoenfelder FRA
8. Koegei/Fediukov USA
9. Wing/Lowe CAN
10.Barany/Rosnik HUN
(field of 12)

Golden Spin of Zagreb
When: November 4-8, 1998
Where: Zagreb, Croatia
Senior Men Senior Ladies
1. Evgeny Martynov UKR
2. Serguei Rilov AZE
3. Stefan Lindemann GER
4. Cornel Gheorghe ROM
5. Ben Ferreira CAN
6. Patrick Meier SUI
7. Gheorghe Chiper ROM
8. Jan Cejvan SLO
9. Gregor Urbas SLO
10.Michael Amentas AUS
(field of 13)
1. Julia Soldatova RUS
2. Julia Sebestyen HUN
3. Vanessa Gusmeroli FRA
4. Joanne Carter AUS
5. Mojca Kopac SLO
6. Mila Marttinen FIN
7. Julia Lebedeva RUS
8. Carolyn Masse CAN
9. Anina Fivian SUI
10.Anna Wenzel AUT
(field of 15)
Senior Pairs Senior Dance
1. Micallef/Marcotte CAN
2. Bestandig/Bestandig SVK
3. Lachappelle/Blachet CAN
4. Danko/Emelianeko BLR
1. Potdykova/Petukhov RUS
2. Ulanova/Stifunin RUS
3. Lesaout/Huet FRA
4. Blazowska/Kozubek POL
5. Szijgyarto/Sari HUN
6. Babb/Babb CAN
7. Gustafsson/Gronlund FIN
8. Durkovska/ Mesaros SVK
9. Duval/Rigby AUS

Skate America
When: October 29 - November 1, 1998
Where: Detroit, Michigan, USA
Senior Men Senior Ladies
1. Alexei Yagudin RUS
2. Michael Weiss USA
3. Alexei Urmanov RUS
4. Elvis Stojko CAN
5. Derrick Delmore USA
6. Laurent Tobel FRA
7. Michael Hopfes GER
8. Yamato Tamura JPN
9. Shepherd Clark USA
10.Jean-Francois Hebert CAN
(field of 12)
1. Maria Butyrskaya RUS
2. Elena Sokolova RUS
3. Angela Nikodinov USA
4. Nicole Bobek USA
5. Tatijana Malinina UZB
6. Anna Rechnio POL
7. Brittney McConn USA
8. Jennifer Robinson CAN
9. Shizuka Arakawa JPN
10.Silvia Fontana ITA
Senior Pairs Senior Dance
1. Berezhnaya/Sikharulidze RUS
2. Sargeant/Wirtz CAN
3. Maxiuta/Zhovnirsky RUS
4. Hartsell/Hartsell USA
5. Ina/Zimmerman USA
6. Abitbol/Bernadis FRA
7. Khalturina/Kroukov KZK
8. Stiegler/Stiegler USA
1. Anissina/Piezerat FRA
2. Lobacheva/Averbukh RUS
3. Fusar-Poli/Margaglio ITA
4. Semenovich/Fedorov RUS
5. Lang/Tchernyshev USA
6. Lefebvre/Brunet CAN
7. Chalom/Gates USA
8. Fuhring/Ellinger AUT
9. Arikawa/Miyamoto JPN

Grand Prize SNP
When:October 29 - November 1, 1998
Where:Banska Bystrica, Slovak Republic
Junior Men Junior Ladies
1. Johnny Weir USA
2. Lukas Rakowski CZE
3. Matthew Davies GBR
4. Scott Smith USA
5. Alexei Vasilevsky RUS
6. Jean-Michel Dubay FRA
7. Juraj Sviatko SVK
8. Blair Smith CAN
9. Karol Gornal SVK
10.Andrei Primak GER
19.Michael Steinbach CAN
(field of 24)
1. Victoria Volchkova RUS
2. Tamara Dorofejev HUN
3. Erin Pearl USA
4. Anastasia Ratkovskaya RUS
5. Andrea Aggeler USA
6. Sabina Wojtala POL
7. Leah Hepner CAN
8. Jennifer Holmes GBR
9. Elisabeth Angerer AUT
10.Elina Kettunnen FIN
(field of 25)
Junior Pairs Junior Dance
1. Handy/Binnebose USA
2. Lariviere/Faustino CAN
3. Nikolaeva/Sokolov RUS
4. Riskova/Futas SVK
5. Gerrity/Hetu CAN
6. Shapiro/Petrov RUS
7. Morgan/Cogley USA
8. Kowalska/Rozycki POL
9. Ruzkowa/Sedelmajer CZE
10.Krasiltseva/Znachkov ARM
(field of 13)
1. Romanyta/Berantsov RUS
2. Kobaladze/Voiko UKR
3. Vernekohl/Luggenhoelscher GER
4. Belova/Isaev RUS
5. Truong/Longchambon FRA
6. Krauc/Bernadowski POL
7. Neuman/Klus USA
8. Francoeur/Kirisci CAN
9. Beckerdite/Healy USA
10.Steiner/Steiner SUI
(field of 15)

Grand Prix China
When: October 21-25, 1998
Where: Beijing, China
Junior Men Junior Ladies
1. Zhengxin Guo CHN
2. Song Gao CHN
3. Yu Wang CHN
4. Matt Savoie USA
5. Soshi Tanaka JPN
6. Kyu-Hyun Lee KOR
7. Johan Sand'homme FRA
8. Stephane Lambiel SUI
9. Parker Pennington USA
10.Kensuke Nakaniwa JPN
11.Carl Des Rosiers CAN
1. Yoshie Onda JPN
2. Gwenaelle Jullien FRA
3. Huan Wong CHN
4. Kati Simola FIN
5. Camie Doyle USA
6. Rui Pang CHN
7. Magdalena Leski POL
8. Susan Ng USA
9. Stephanie Partridge CAN
10.Arisa Yamazaki JPN
(field of 14)
Junior Pairs Junior Dance
1. Zhang/Zhang CHN
2. Brozovich/Nimenko RUS
3. Kaverzina/Dybina RUS
4. Macadam/Lucash USA
5. Pang/Tong CHN
6.Nickason/Harrison CAN
7. Sawkins/Pugh CAN
8. Ogasanova/Ogasanova JPN
1. Ottavio/Scali ITA
2. Gregory/Shuffold USA
3. Gourvest/Pernet FRA
4. Wang/Zhang CHN
5. Qi/Goa CHN
6. Schaack/Myles CAN
7. Yang/Gao CHN
8. Valentine/Kossack USA
9. Tripsansiky/Kemenes HUN
10.Fukuzawa/Shimoka JPN
(field of 11)

Hungarian Trophy
When: October 14-18, 1998
Where: Budapest, Hungary
Junior Men Junior Ladies
1. Ilia Klimkin RUS
2. Yosuke Takeuchi JPN
3. Ryan Bradley USA
4. Silvio Smalun GER
5. Stanislav Timtchenko RUS
6. Vakhtang Murvanidze GEO
7. Eiji Iwamoto JPN
8. Kurt Fromknecht USA
9. Adam Colville CAN
10. Zoltan Toth HUN
11. Jeff Franklin CAN
(field of 20)
1. Julia Sebestyen HUN
2. Sara Hughes USA
3. Chisato Shiina JPN
4. Sarah MEier SUI
5. Svetlana Chernyshova RUS
6. Stephanie von der Thusen GER
7. Virginie Grossi FRA
8. Yuko Kawaguchi JPN
9. Morgan Rowe USA
10.Anette Dytrtova CZE
11. Veronique Lainesse CAN
(field of 24)
Junior Pairs Junior Dance
1. Bogospasaeva/Ponomarenko RUS
2. Nikolaeva/Sokolov RUS
3. Weiss/Bleyer GER
4. Lariviere/Faustino CAN
5. Spielberg/Joeright USA
6. Rauschenbach.Szolkowy GER
7. Shklover/Mintals EST
8. McLean/King AUS
9. Mailhot/Poitras CAN
10. Gadkowski/Trent USA
(field of 11)
1. Golovina/Egorov RUS
2. Gebora/Visontai HUN
3. Nussear/Forsyth USA
4. Kulikova/Markov RUS
5. Pechalat/Deheinzelen FRA
6. Kudym/Tereshenko UKR
7. Richler/Vincour AUT
8. Ackad/Rainville CAN
9. Przyk/Janicki POL
10.Steiner/Steiner SUI
(field of 14)

Blue Swords
When: October 7-10, 1998
Where: Chemnitz, Germany
Junior Men Junior Ladies
1. Vincent Restencourt FRA
2. Stefan Lindemann GER
3. Scott Smith USA
4. Branden Overett USA
5. Lukas Rakowski CZE
6. Jeffrey Buttle CAN
7. Michael Lubojanski GER
8. Oscar Peter SUI
9. Valery Medvedev RUS
10.Carl Des Rosiers CAN
(field of 20)
1. Irina Nikolaeva RUS
2. Anna Jurkiewicz POL
3. Sara Wheat USA
4. Melania Albea SUI
5. Maria Resch GER
6. Erin Pearl USA
7. Galina Maniachenko UKR
8. Mikkeline Kierkgaard DEN
9. Kaja Hanevold NOR
10.Annukka Laukkanen FIN
11.Marie Laurier CAN
(field of 25)
Junior Pairs Junior Dance
1. Maxiuta/Zhovnirsky RUS
2. Handy/Binnebose USA
3. Maltseva/Popov RUS
4. Savchenko/Morozov UKR
5. Sierk/Sierk USA
6. Butchart/Peterson CAN
7. Weiss/Bleyer GER
8. Rauschenbach/Szolkowy GER
9. Riskova/Futas SVK
10.Nickason/Harrison CAN
(field of 12)
1. Silverstein.Pekarek USA
2. Faiella/Milo ITA
3. Kurkudym/Kocherzhenko UKR
4. Kauc/Bernadowski POL
5. Petetin/Jost FRA
6. Currie/Smith CAN
7. Hill/Hallam GBR
8. Beier/Beier GBR
9. Trividic/Geraud FRA
10.Beckerdite/Healy USA
(field of 11)

Finlandia Trophy
When: October 2-4, 1998
Where: Helsinki, Finland
Senior Men Senior Ladies
1. Dmitri Dmitrenko UKR
2. Anthony Liu AUS
3. Damon Allen USA
4. Marcus Leminen FIN
5. Ivan Dinev BUL
6. Jonny Ronne Jensen DEN
7. Marcus Hernits EST
8. Ben Ferreira CAN
9. Patrick Meier SWI
1. Elena Sokolova RUS
2. Viktoria Volchkova RUS
3. Julia Lavrenchuk UKR
4. Eva-Marie Fitze GER
5. Alisa Drei FIN
6. Sonna-Maija Wiksten FIN
7. Diana Poth HUN
8. Elina Kettunen FIN
9. Klara Bramfeldt SWE
10.Annie Bellemare CAN
(field of 11)
Senior Dance
1. Denkova/Staviyski BUL
2. Potdykova/Petukhov RUS
3. Fuhring/Ellinger AUT
4. Fuller/Bradshaw CAN
5. Karesnik/Terentjev EST
6. Kerr/Ferguson GBR
7. Poulsen/Blazek DEN
8. Gustafsson/Gronlund FIN

Ondrej Nepala Memorial
When: September 25-27, 1998
Where: Bratislava, Slovak Republic
Senior Men Senior Ladies
1. Laurent Tobel FRA
2. Jayson Denommee CAN
3. Evgeny Pliuta UKR
4. Vitaly Danilchenko UKR
5. Robert Kazimir SVK
6. Robert Grzegorczyk POL
7. Frederic Dambier FRA
8. Patrick Schmit LUX
9. Juraj Sviatko SVK
10.Silvio Smalun GER
(field of 23)
1. Zuzana Paurova SVK
2. Mojca Kopac SLO
3. Christina Reidel
4. Olga Vassiljeva EST
5. Sarah Jentgens GER
6. Christal Borghi SUI
7. Tara Ferguson CAN
8. Anna Dimova BUL
9. Eva Babicova SVK
10.Veronika Skalicka CZE
(field of 14)

Ukrainian Souvenir
When: September 16-20, 1998
Where: Kiev, Ukraine
Junior Men Junior Ladies
1. Andrei Kifonenko UKR
2. Alexei Vasilevsky RUS
3. Aleksandr Smokvin UKR
4. Feedor Andreev CAN
5. Stanislav Timtchenko RUS
6. Hugh Yik CAN
7. Fabien Millasseau FRA
8. Maurice Lim NED
9. Aleksei Saks EST
10.Andrei Primak GER
(field of 13)
1. Viktoria Volchkova RUS
2. Galina Maniachenko UKR
3. Anna Neshcheret UKR
4. Kristina Oblasova RUS
5. Jekaterina Golovatenko EST
6. Utako Wakamatsu JPN
7. Susanne Stadelmuller GER
8. Svetlana Pilipenko UKR
9. Rie Takeuchi JPN
10.Victoria Dzirko BLR
13.Leah Hepner
(field of 18)
Junior Pairs Junior Dance
1. Obertas/Palamerchuk UKR
2. Bogospasaeva/Ponomarenko RUS
3. Savchenko/Morozov UKR
4. Daly/More CAN
5. Shliakhova/Petrovsky RUS
6. O'Reilly/Petersen CAN
7. Shabanova/Knyazev UZB
1. Kobaladze/Voiko UKR
2. Golovina/Egorov RUS
3. Kudym/Tereshenko UKR
4. Key/Smith CAN
5. Madej/Matsiuk UKR
6. Goncharenko/Novitsky RUS
7. Beier/Beier GER
8. Pechalat/Deheinzelen FRA
9. Webster/Finazzi ITA
10.Kadlcakova/Bilek CZE
(field of 12)

Sofia Cup 1998
When: September 16-20, 1998
Where: Sofia, Bulgaria
Junior Men Junior Ladies
1. Ilia Klimkin RUS
2. Stefan Lindemann GER
3. Soshi Tanaka JPN
4. Parker Pennington USA
5. Johan Sand'homme FRA
6. Kurt Fromknecht USA
7. Vakhtang Murvanidze GEO
8. Nalden Borichev BUL
9. Blair Smith CAN
10.Kensuke Nakaniwa JPN
(field of 18)
1. Tamara Dorofejev HUN
2. Daria Timoshenko RUS
3. Sabina Wojtala POL
4. Arisa Yamazaki JPN
5. Svetlana Chernyshova RUS
6. Yoshie Onda JPN
7. Susan Ng USA
8. Anna Dimova BUL
9. Camie Doyle USA
10.Mikkeline Kiergaard DEN
(field of 28)
Junior Pairs Junior Dance
1. Maxiuta/Zhovnirsky RUS
2. Maltseva/Popov RUS
3. Kowalska/Rozycki POL
4. Morgan/Cogley USA
5. Waldstein/Patrick USA
6. Goyne/Provost CAN
1. Ottaviani/Scali ITA
2. Romaniuta.Baranstev RUS
3. Nussear/Forsyth USA
4. Belova/Isaev RUS
5. Francoeur/Kirisci CAN
6. Madej/Maksiut RUS
7. Guillard/Mestre FRA
8. Hackl/Devenyi HUN
9. Pichler/Vincour AUT
10.Schnering/Jones USA
11.Galic/Antonov BIH

1998 Mexico Cup
When: September 9-13, 1998
Where: Mexico City, Mexico
Junior Men Junior Ladies
1. Yosuke Takeuchi JPN
2. Eiji Iwamoto JPN
3. Jeffrey Franklin CAN
4. Fedor Andreev CAN
5. Branden Overett USA
6. Maxime Duchemin FRA
7. Yon Garcia SPN
8. Daniel Lee USA
9. Michael Lubojanski GER
10.Mauricio Medellin MEX
1. Yuko Kawaguchi JPN
2. Sarah Hughes USA
3. Chisato Shiina JPN
4. Andrea Aggeler USA
5. Caroline Bulke GER
6. Julie Bebestyen HUN
7. Marie Laurier CAN
8. Annukke Laukkanen FIN
9. Magdalena Leski POL
10.Allbel Alegre SPN
Junior Pairs Junior Dance
1. Brozovich/Nimenko RUS
2. Butchart/Petersen CAN
3. Spielberg/Joeright USA
4. Sierk/Sierk USA
5. Gerrity/Hetu CAN
1. Faiella/Milo ITA
2. Gerbora/Visontai HUN
3. Vernekohl/Luggenholscher GER
4. Newman/Klus USA
5. Currie/Smith CAN
6. Petetin/Jost FRA
7. Hoffmann/Elek HUN

Silicon Valley Open
When: August 28-29, 1998
Where: San Jose, CA, USA
Novice Men Novice Ladies
1. Brad Griffes USA
2. Rory Allen CAN
3. Michael Villareal USA
4. Michael Sasaki USA
5. Stuart Kelly CAN
6. Vaughn Chipeur CAN
7. Manuel Segura MEX
1. Elizabeth Kwon USA
2. Carina Chen USA
3. Kristen Adamczyk USA
4. Kristen Avis CAN
5. Nilda Nancy Garcia MEX
6. Alesha Checkly CAN
7. Courtney Goodwin CAN
8. Claudia Vazquez MEX
Novice Pairs Novice Dance
1. Gadkowski/Trent USA
2. Rogeness/Rogeness USA
3. Rex/Wagner USA
4. Pedneault/Mangles CAN
5. Laurie/Laurie CAN
6. Goodwin/Goodwin CAN
1. Seitchik/Brown USA
2. Nitake/Omeara USA
3. Young/Willis CAN
4. Hansen/Simpson CAN
5. Smith/Smith USA
6. Bunka/Schlosser CAN

Nebelhorn Trophy
When: August 25-28, 1998
Where: Oberstdorf, Germany
Senior Men Senior Ladies
1. Trifun Zivanovic USA
2. Evgeny Martynov UKR
3. Vitaly Danilchenko UKR
4. Derrick Delmore USA
5. Daniel Bellemare CAN
6. Emanuel Sandhu CAN
7. Robert Kazimir SVK
8. Johnny Ronne Jensen DEN
9. Silvio Smalun GER
10.Robert Grzegorczyk POL
(field of 19)
1. Brittney McConn USA
2. Elena Ivanova RUS
3. Veronika Dytrtova CZE
4. Jennifer Robinson CAN
5. Zuzanna Paurova SVK
6. Sydne Vogel USA
7. Christina Reidel GER
8. Elina Kettunen FIN
9. Zoe Jones GBR
10.Barbara Hantusch GER
(field of 15 - 2 withdrawn)
Senior Pairs Senior Dance
1. Handy/Binnebose USA
2. Lariviere/Faustino CAN
3. Brozovich/Nimenko RUS
4. Poluliashenko/Seabrook GBR
5. Allebach/Evers USA
6. Shklover/Mintals EST
7. Danko/Emeljenenko BLR
8. Bestandigova/Bestandig SVK
9. Lachapelle/Blanchet CAN
1. Ulanova/Stifounin RUS
2. Koegel/Fediukov USA
3. Ouadbelsselam/Delmas FRA
4. Mineau/Grant CAN
5. Kerr/Blondel GBR
6. Solonikova/Politchuk UKR

Grand Prix St-Gervais
When: August 18-21, 1998
Where: St-Gervais, France
Junior Men Junior Ladies
1. Vincent Restencourt FRA
2. Ryan Bradley USA
3. Matt Savoie USA
4. Matthew Davies GBR
5. Yon Garcia ESP
6. Alexander Smokvin UKR
7. Hugh Yik CAN
8. Stephane Lambiel SUI
9. Pavel Kersha RUS
10.Gregor Urbas SLO
(field of 15)
1. Irina Nikolaeva RUS
2. Anna Jurkiewicz POL
3. Darya Tymoshenko RUS
4. Gwenaelle Jullien FRA
5. Morgan Rowe USA
6. Sanna Maija Wiksten FIN
7. Melania Albea SUI
8. Jekaterina Gobvatenko EST
9. Veronique Lainesse CAN
10.Sarah Jentgens GER
(field of 23)
Junior Pairs Junior Dance
1. Obertas/Palamarchuk UKR
2. Shklover/Mintals EST
3. Macadam/Lucash USA
4. Rasskazova/Markuntsev RUS
5. Daly/More CAN
6. Kalesavich/Archer USA
7. Ruzkova/Sedlmajer CZE
1. Kurkudym/Kocherzhenko UKR
2. Silverstein/Pekarek USA
3. Gourvest/Pernet FRA
4. Kulikova/Markov RUS
5. Bradin/Blondel FRA
6. Key/Smith CAN
7. Kashnikova/Magerowski RUS
8. Bernard/Biancotto FRA
9. Agogliatti/Italiano ITA
10.Anselmi/Pedrazzini ITA
(field of 12)

Manitoba Summer Skate
When: August 7-9, 1998
Where: Winnipeg, MB
Novice Men Novice Ladies
1. Johnny Wier USA
2. Christopher Mabee CAN
3. Matthew King CAN
4. John Salway USA
5. Matthew Bohannan USA
6. Patrick Enis CAN
7. Humberto Contreras MEX
1. Andrey Chua USA
2. Sara Wheat USA
3. Connie Colwell CAN
4. Elizabeth Winger CAN
5. Courtney Sokal CAN
6. Tamara Rajunov MEX
7. Daniela Mora MEX
WD Deanna Stellato USA
Novice Pairs Novice Dance
1. Mazzon/Leslie CAN
2. Ainsworth/Abrahams USA
3. Waldstein/Patrick USA
4.Smith/Sturdy CAN
1. Moir/Moir CAN
2. Young/Young USA
3. Flynn/Gislason CAN
4. Hinnegan/Plaskett CAN
5. Esshaki/McKenrick USA

Goodwill Games
When: July 23 - August 4, 1998
Where: New York, NY, USA
Senior Men Senior Ladies
1. Todd Eldredge USA
2. Alexei Urmanov RUS
3. Evgeni Plushenko RUS
4. Michael Weiss USA
5. Timothy Goebel USA
6. Takeshi Honda JPN
7. Evgeni Pliuta UKR
8. Li Yungfei CHN
9. Steven Cousins GBR
1. Michelle Kwan USA
2. Maria Butyrskaya RUS
3. Victoria Volchkova RUS
4. Angela Nikodinov USA
5. Irina Slutskaya RUS
6. Laetitia Hubert FRA
7. Elena Sokolova RUS
8. Anna Rechnio POL
Senior Pairs Senior Dance
1. Berezhnaya/Sikharulidze RUS
2. Kazakova/Dmitriev RUS
3. Zagorska/Siudek POL
4. Shen/Zhao CHN
5. Sargeant/Wirtz CAN
6. Abitbol/Bernadis FRA
7. Steigler/Steigler USA
1. Krylova/Ovsiannikov RUS
2. Lobacheva/Averbukh RUS
3. Grushina/Goncharov UKR
4. Joseph/Butler USA

Atlantic Summer Skate
When: July 24-26, 1998
Where: Memramcook, NB
Novice Men Novice Ladies
1. Matthew Wesnenberg USA
2. Ben Miller USA
3. Nicolas Young CAN
4. Shawn Sawyer CAN
5. Sam Dafoe USA
6. John Mattatall CAN
1. Jessica Stewart USA
2. Marie-Michele McDuff CAN
3. Sabina Zabransky CAN
4.Chrissy Lipscomb USA
4. Karine Guerrette CAN
Novice Pairs Novice Dance
1. Ross/McPherson USA
2. Vise.Bradley USA
3. Montgomery/Dean CAN
4. Courchesne/Cantin CAN
4. Appel/Kaplan USA
1. Schnering/Jones USA
2. Perreault/Perreault CAN
3. Destremps/Tanguay CAN
4. Manon/Obzansky USA
5. Menard/Menard CAN

Lake Placid Summer Skate
When: July 10-12, 1998
Where: Lake Placid, NY, USA
Novice Men Novice Ladies
1. Marc-Olivier Bosse CAN
2. Jordan Wilson USA
3. Joel Geleysne CAN
4. Nick LaRouche USA
5. Daniel Eden CAN
6. Adam Kaplan USA
1. Sasha Cohen USA
2. Jennifer Kirk USA
3. Marianne Dubuc CAN
4. Stephanie Freitag USA
5. Jacqui Meyers CAN
6. Jackie Milman CAN
Novice Pairs Novice Dance
1. Morgan/Cogley USA
2. Jaszewski/Murphy USA
3. Skavdahl/Milby USA
4. Armstrong/Veilleux CAN
5. Maden/Maguire CAN
1. Pipero/Furfaro CAN
2. Murphy/Glover CAN
3. Allworth/Lane CAN
4. Obremski/Boissonnealt USA
5. Nadeau/Wolf USA